Projekty tradycyjne

Tradycyjny projekt szczegółowy, to projekt poprzedzony wizytą u Państwa – na miejscu oglądamy teren, rozmawiamy, poznajemy Państwa gusty i oczekiwania co do przyszłego ogrodu, inwentaryzuję zastaną zieleń i inne obiekty zastane na nieruchomości. Następnie przystępujemy do pracy:

  1. Robimy dokumentację fotograficzną, analizę gleby i warunków jakie panują na nieruchomości oraz jeżeli na terenie przyszłego ogrodu rosną drzewa i krzewy – inwentaryzację wraz z gospodarką drzewostanem. Zawsze staram się zachować posadzone już drzewa i wkomponować je w nowy projekt. Jeżeli jednak z jakichkolwiek powodów (choroba drzewa, jego zły stan zdrowotny bez możliwości leczenia czy niebezpieczeństwo utraty statyki przez drzewo i zagrożenie bezpieczeństwa mienia lub człowieka) drzewo wymaga wycięcia – pomożemy uzyskać  dla Państwa odpowiednie zezwolenie.
  2. Omawiamy również ukształtowanie terenu, wykorzystujemy istniejące lub zmieniamy według Państwa życzeń czy możliwości prawnych. W przypadki dużej ingerencji w ukształtowanie terenu potrzebne będą stosowne ekspertyzy i zezwolenia.
  3. Decydujemy o rekultywacji gleby zdegradowanej podczas budowy lub po prostu słabej jakości – wdrażamy program naprawczy (nawożenie i poprawa struktury ) lub wymiana.
  4. Wykonujemy analizę funkcjonalno – przestrzenną, projektujemy nawierzchnię, oświetlenie, nawodnienie lub odwodnienie, małą architekturę, tarasy, zbiorniki lub cieki wodne (oczka wodne, stawy, strumienie, kaskady, baseny itp.) wraz z rysunkami konstrukcyjnymi oraz zaleceniami materiałowymi
  5. Robimy tzw. bilans powierzchniowy – procentowo określamy jak część ogrodu będzie powierzchnia biologicznie czynną, przepuszczalną dla wody lub topniejącego śniegu. Z doświadczenia wiem, że im jest ona większa, tym bardziej zwiększa się wartość nieruchomości.
  6. Dobieramy rośliny w zależności od państwa oczekiwań i warunków panujących w ogrodzie. Jestem zwolennikiem sadzenia gatunków rodzimych, gdyż w ten sposób znacząco zmniejsza się prawdopodobieństwo niedostosowania się „egzotycznych” gatunków do naszego klimatu. Zawsze informujemy Klientów o zagrożeniach wynikających z posadzenia roślin trujących, niebezpiecznych (ciernie, możliwość reakcji alergicznych) czy niedostosowanych do naszego klimatu.
  7. Sporządzamy listę roślin i materiałów zawartych w projekcie wraz z opisem ich pielęgnacji. Na państwa życzenie polecamy rekomendowane i sprawdzone szkółki oraz firmy.
  8. Wykonujemy wstępny kosztorys materiałowy oraz szacujemy koszty wykonawcze.
  9. W przypadku ogrodów warzywnych rozpisujemy płodozmian na cztery lata, zestawienie roślin które w uprawie współrzędnej będą się wzajemnie chroniły i wspomagały swój rozwój.
  10. Spisujemy zalecenia dla Wykonawcy ogrodu.

Projekt koncepcyjny ogrodu nie zawiera części opisowej, kosztorysów, zestawień ilościowych roślin, opisów roślin i programu ich pielęgnacji oraz spisu zaleceń.

Cena projektów ustalana jest indywidualnie w zależności o d skomplikowania projektu, dostępności terenu i odległości od Klienta – od 2500 za projekt szczegółowy, przy czym projekt niewielkiego ogrodu przy szeregowcu – od 1800 zł.

Projekt koncepcyjny – od 1500 zł.

Podane ceny są cenami netto.